A testi betegségek kialakulásának és gyógyításának komplex, bio-pszicho-szociális modelljére épülő pszichológiai intervenciókat foglal magában, ahol a páciens és a szakember együtt, közösen törekszik a testi egyensúly kibillenésének az okát megérteni és azt, amennyiben lehetséges, korrigálni. Az egészségpszichológia támogatja a páciens működésmódját, viselkedését abban, hogy egészségmagatartása adaptívabbá válhasson. Segít abban is, hogy a kialakult betegséghez való viszonyulás az egészség, a gyógyulás felé vezesse a pácienst, valamint támogatja a betegséggel való adaptívabb megküzdést is. Az egészségpszichológiának fő területe továbbá, hogy az egészségvesztéssel kapcsolatos lélektani nehézségeket oldja, a folyamat során szupportív módon kísérje a pácienst.
A különböző betegségekhez gyakran kapcsolódhat olyan zavar, amely a testképet és az énképet is érinti, ezek kezelése és oldása is kiemelten fontos területe ennek a pszichológiai szakterületnek. A gyógyulás folyamatát gyakran jelentik olyan fontos lépések, mint egy-egy beavatkozás, műtét, vizsgálat, amely akár komolyabb szorongást is okozhat valakinél. Az egészségpszichológiai munkának részét képezi a páciensek abban való segítése, hogy ezekre a beavatkozásokra lélektani értelemben is megfelelően fel tudjanak készülni.
Tehát az egészségpszichológia leginkább abban ad támogatást, hogy megértsük, hogyan lehet jól, hogyan lehet egészségesebb a páciens és milyen erőforrásokat tud ennek érdekében mozgósítani. Az egészségpszichológia a kialakult problémákat nem a zavar, hanem az egészség felől igyekszik megközelíteni.
– krónikus fájdalom pszichológiai vetületének megértése és a fájdalom-menedzsment javítása
– beavatkozásokra, műtétekre való pszichológiai felkészítés
– a kialakult akár akut, akár krónikus betegséggel való adaptívabb megküzdés
– a betegséghez kapcsolódó énkép és testkép problémák kezelése
– pszichológiai értelemben vett egészségtudatosabb életvitel kialakítása
– a páciensek öngondoskodásának és aktív gyógyulási készségeinek erősítése
– a veszteséggel, gyásszal való megküzdés támogatása, kísérése
– egészségtudatos orientáció kialakítása és a rizikóviselkedések csökkentése
A szédülés gyakori tünet, a sürgősségi ellátásban a betegek 5-10%-a emiatt jelentkezik. Egyes tünetekkel társulva azonnali orvosi ellátást igényel. Az idegrendszer számos része játszik szerepet az egyensúlyérzékelésben, ezért a tünetek lokalizációs jelentősséggel bírnak a klinikus számára. A leggyakoribb az egyensúlyrendszert érintő betegségek jóindulatúak, de jelentősen tudják a páciensek életminőségét rontani.
Megmagyarázhatatlan allergiaszerű tünetek étkezést követően? Fejfájás? Testszerte viszkető kiütések? Hasmenás, hányinger? Az allergiatesztek nem mutatnak ki eltérést? Sokáig az orvostudomány értetlenül állt ezen panaszok előtt, de a 2000-es évek elején kimutatták a hisztamin intoleranciának nevezett álllapotot, amit a DAO enzim működészavara okoz.
Az állandó fájdalom rontja az életminőséget, az alvást, a hangulatot. A legtöbbször az alapbetegség helyes kezelése, a gondosan megválasztott gyógyszeres terápia, vagy a gyógytorna, illetve ezek kombinációja enyhülést hoz. Sok páciensnél azonban, aki súlyos fájdalomtól szenved, az idegblokád a fájdalomcsillapítás szerves része.