• 6721 Szeged, Tisza Lajos krt. 95
  • enEnglish

4 eset, amikor az ízületi fájdalommal érdemes orvoshoz fordulni az otthoni kezelés helyett

izuleti-fajdal

Amikor az otthoni kezelés nem elegendő

Ha Ön ízületi fájdalommal él, akkor valószínűleg ismeri az olyan otthoni praktikákat, mint a hideg- és melegborogatást, a nyújtási gyakorlatok, a különböző receptnélküli fájdalomcsillapítókat, vagy az ízületek pihentetését, kíméletét.

 

Ezek mind hasznosnak bizonyulhatnak az ízületi fájdalom csillapításában, azonban időnként nem elegendőek.

 

Dr Csüllög Emese, a Fájdalom Ambulancia orvosa 4 olyan esetet említ, amelyek esetében további teendő, vagy vizsgálat javasolt.

 

1. A szokásos otthoni terápia egy hét után sem működik

 

Ha az ízületi fájdalmai kisebb mértékben fellángolnak, akkor a konzervatív otthoni terápia gyakran jól működik. A legtöbb beteg hűti, vagy éppen melegíti a fájdalmas ízületet, vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókat vesz be, illetve nyugalomba helyezi a panaszos végtagot.

 

Ha a fájdalom egy hét után sem reagál a szokásos módon, akkor érdemes felkeresni egy szakorvosi rendelőt alaposabb kivizsgálás céljából.

 

2. “Rendetlenkedő” ízületek

 

„A pihentetés gyakran hoz enyhülést” – mondja Csüllög doktor nő. „Ha azonban a máskor bevált konzervatív kezelés nem segít, az komolyabb problémára utalhat.”

 

A krónikus ízületi fájdalommal élők jól ismerik betegségüket, tudják, hogy mekkora alapesetben a fájdalom, ismerik a terhelhetőségüket, tisztában vannak azzal, hogy például a reggeli ízületi merevség 15-20 per alatt elmúlik. Ha ezek a jellemzők hirtelen és gyökeresen megváltoznak, az ízület megduzzad, kipirosodik felette a bőr, forró tapintatúvá válik, akkor valami komolyabb rendellenesség megjelenése valószínű, ami feltétlenül figyelmet igényel.

 

 

„A megszokott fájdalomtól való hirtelen eltérés mindig óvatosságra int. A bőrpír és duzzanat különösen fontos figyelemfelhívó jelek, mert fertőzésre is utalhat megjelenésük. ” – magyarázza Dr. Csüllög Emese.

 

Az ízület fertőzése komoly állapot, amelynek felismerése és célzott kezelése nem tűrhet halasztást. Ez különösen igaz azokra a betegekre, akik olyan alapbetegségektől szenvednek, mint a reumatoid artritisz, vagy a lupus, illetve ha az immunrendszert gyengítő gyógyszereket szednek, vagy például cukorbetegek, szív- és érrendszeri betegségük van.

 

3. Az ízületi fájdalom nem javul a pihenéssel

 

A nyugalmi fájdalom egy másik into jele annak, hogy ízületi gyulladásának agresszívebb kezelésre lehet szüksége. A pihentetés általában elégséges a fájdalom csökkenéséhez, de ha ez az egyszerű módszer kudarcot vall, akkor érdemes tovább vizsgálódni.

 

„Ha a fájdalom nyugalomba helyezést követően sem csökken, illetve múlik el, akkor ideje lehet elgondolkodni a konzervatív terápiákon túli kezelési módokban, ideértve az ortopédiai műtéteket is” – mondja Csüllög doktornő.

 

4. Ízületi fájdalom egyéb betegséggel együtt

 

Dr. Manuel González Reyes képe a Pixabay -en.

 

Sok embertársunk érintett a fájdalom mellett más betegségben is. Különösen óvatosnak kell lenni, ha reflux-betegséghez, vagy gyomorfekélyhez társul az ízületi probléma. Ennek oka, hogy a legszélesebb körben alkalmazott fájdalom- és gyulladáscsökkentő gyógyszerek, a nem-szteroid gyulladásgátlók (NSAID) csoportjába tartoznak, amelyek ronthatják a gyomorfekély és a reflux-betegség tüneteit. Ilyenkor érdemes a kezelést orvosával egyeztetni és gyomorsav csökkentő gyógyszereket alkalmazni. A nem-szteroid gyulladáscsökkentők fokozott óvatosságot igényelnek szív- érrendszeri és vesebetegség esetén is.

 

A társbetegségek miatt szedett gyógyszerek is odafigyelést igényelnek, ezért is javasolt, hogy ha társbetegségek mellett lép fel ízületi fájdalom, akkor keressen fel egy specialistát.