- 6721 Szeged, Tisza Lajos krt. 95
- English
- A csípőízületi gyulladásnak, vagy más néven artritisznek több típusa létezik, beleértve az kopásos osteoartritiszt, az autoimmun betegségeket, mint a reumatoid artritiszt, vagy a psoriaticus artritisz, illetve a baleset után kialakuló poszttraumás artritisz.
- A csípőízületi artritisz okai típustól függően változnak. A leggyakoribb ok a csípőízület életkorral összefüggő kopása.
- A csípőízületi artritisz tünetei közé tartozhat a csípőízületben vagy annak közelében jelentkező fájdalom, merevség, a csípő mozgatásakor hallható kattogó hangok és gyengeség.
- Bár a csípőízületi artritisz általában krónikus állapot, léteznek olyan kezelések, amelyek enyhítik a tüneteket és csökkentik a további károsodást.
- A gyógytorna fontos része a kezelésnek, amely késleltetheti a műtét szükségességét.
- Súlyos esetben csípőízületi protézis beültetése hozhat eredményt.
Mi a csípőízületi gyulladás?
A csípőízületi artritisz a csípőízület porcának károsodása. A csípő egy gömbízület, ahol a golyó alakú combcsontfej illeszkedik az azt befogadó ízületi vápába, ami a csípőcsontban helyezekedik el. Mindkét felületet porc borítja és egy rostos ízületi tok veszi körül. A porc síkos bevonatként működik a golyó és a vápa között, és lehetővé teszi, hogy a golyó simán csússzon és forogjon a láb mozgásakor. Egy erős porcperem, a labrum az üreg külső peremét szegélyezi, biztosítván a stabilitást. Ha a porc a csípőben megsérül, a felülete érdes lesz, és a porc elvékonyodása szűkíti a csontok közötti teret. Előrehaladott esetekben a csont csonton súrlódik, és bármilyen mozgás fájdalmat és merevséget okozhat. Ha a csontok között bármely ponton súrlódás van, az idővel csontsarkantyúk kialakulásához vezethet. Ezek szabálytalan, érdes csontkinövések a csont szélein, amelyek megváltoztatják a csont alakját és irritálják a környező szöveteket, fokozva a fájdalmat és mozgáskorlátozottságot.
A csípőízületi gyulladás típusai és okai
Kopásos csípőízületi artrózis
Az osteoartrózis egy degeneratív ízületi betegség, ami azt jelenti, hogy az idő előrehaladtával az ízületi károsodás mértéke fokozódik a panaszokkal párhuzamosan. Ez a csípőízületi artrózis leggyakoribb formája, és egyéb ízületeket is érinthet. A csípőízületi artrózist jellemzően az öregedéssel összefüggő kopás okozza. A porc elfajulása, elkopása fájdalomhoz és gyulladáshoz vezet. A csípőízületi kopás egyes embereknél gyorsabban kialakulhat a csípőízületet alkotó csontok szabálytalan alakja miatt. Ha például a csípőízület gömb és tok részei nem illeszkednek tökéletesen egymáshoz (ez a csípő impingementet eredményező állapot), akkor az alkotórészek egymáshoz dörzsölődhetnek, ami végül csontritkuláshoz vezet. Ez a csípőízületi diszpláziában szenvedő embereknél is előfordulhat, akiknek a csípőízületi tokja túl sekély ahhoz, hogy megtartsa a combcsont fejét. Ez rendellenes terhelést jelent a porcra, ami idő előtti kopást okoz.
A csípőízületi artrózis stádiumai
1. stádium: A csípőízület kisebb mértékű kopása és kisebb csontsarkantyúk kialakulása, gyakran kevés vagy semmilyen fájdalommal.
2. stádium: A porc elkezd kopni, és a röntgenfelvételeken gyakran láthatóak a csontsarkantyúk. A tünetek közé tartozik a fájdalom, és a csípő merevsége. Ezt a szakaszt enyhe csípőízületi artrózisnak is nevezik.
3. szakasz: A porc kopása fokozódik, egyes helyeken felszívódik, és a csípőcsontok közötti rés szűkül. Az olyan szokásos tevékenységek, mint a járás, térdelés vagy guggolás fájdalmat és duzzanatot okoznak.
4. stádium (a legsúlyosabb stádium): A porc szinte teljesen eltűnt, ami krónikus gyulladást okoz. Fájdalom és merevség szinte állandóan érezhető.
A csípő reumás ízületi gyulladása
A reumás ízületi gyulladás (RA) az immunrendszer által az ízületek, köztük a csípő egészséges szöveteit megtámadó betegség. A csípőízületet körülvevő rostos ízületi tok gyulladását okozza. A gyulladásos sejtek olyan anyagokat bocsátanak ki, amelyek idővel a csípőporc károsodását okozzák. Az reumás ízületi gyulladás általában először a kisebb ízületeket, például a csuklót és az ujjakat érinti, és előfordulhat, hogy a csípőben nem észlelhető, amíg nem okoz tüneteket.
A csípő pikkelysömörös ízületi gyulladása
A pikkelysömör-artritisz az ízületi gyulladás egy olyan típusa, amely pikkelysömörben szenvedő embereknél alakulhat ki. A pikkelysömör egy autoimmun bőrbetegség, amely gyulladást okozhat az ízületekben is, beleértve a csípőt. Idővel a kezeletlen gyulladás ízületi károsodáshoz vezethet. A csípő pikkelysömör artritisze krónikus állapot. Kialakulhat a pikkelysömör árulkodó bőrtüneteinek megjelenése előtt vagy után.
Poszt-traumás csípőízületi artritisz
A csípőt ért sérülés, például csípőtörés, az élet későbbi szakaszában ízületi gyulladás kialakulásához vezethet. A kisebb traumák, mint az esések és sportsérülések hatása idővel összeadódhat, és károsíthatja a porcot. A törések gyógyulása után évekkel a porckárosodás és a csípőízület beállításában vagy anatómiájában bekövetkezett változások ízületi gyulladáshoz vezethetnek.
Avaszkuláris nekrózis miatti csípőízületi artritisz
Az avaszkuláris nekrózis akkor következik be, amikor a csont elveszíti vérellátását és elkezd elhalni. A csípőben az avaszkuláris nekrózis a combcsont fejében (a csípőízület gömb alakú része) alakulhat ki. Ahogy a csontszövet elhal, a combcsont összeesik és elveszíti alakját, ami végül súlyos csípőízületi gyulladáshoz vezet.
Csípőízületi gyulladás tünetei
A csípőízületi gyulladás tünetei lehetnek állandóak vagy időnként fellángolhatnak. A csípőízületi artritisz gyakori tünetei a következők:
Fájdalom a csípőben vagy annak közelében, amely bizonyos mozgások és gyakorlatok hatására súlyosbodhat. A porc egyenetlenül kopik, és ha egy adott mozgás egy olyan területet terhel, ahol nagyobb a károsodás, a fájdalom fokozódik. Csípőízületi artritisz esetén a fájdalom elsősorban az ágyékban, esetenként a külső comb és a far felső területén érezhető. A fájdalom fokozódhat hosszabb ideig tartó állás vagy járás után, illetve pihentetés, például reggeli ébredés után. A csípő merevsége megnehezíti a csípő mozgatását vagy a láb forgatását, és akadályozhatja a mindennapi tevékenységeket, például a zokni és cipő felhúzását.
A fájdalmas csípő mozgatásakor recsegő, ropogó, kattogó vagy csattanó hang hallható. A csípőízületi artritisz miatt előfordulhat, hogy a fájdalom miatt a páciens kevesebbet mozog, ami még gyengébbé teszi az ízületet, és súlyosbítja a tüneteket. Ezt a megfelelő gyógytorna alkalmazásával lehet ellensúlyozni, ami a panaszok gyors enyhülésével járhat.
A csípőízületi gyulladás kockázati tényezői
- Kor: Minél idősebb valaki, annál valószínűbb, hogy a csípőízület porcai elhasználódnak.
- Túlsúly: A túlsúly vagy az elhízás jelentős terhelést helyez a csípőre.
- Sérülés: Súlyos sérülés, például csípőtörés vagy a perem szakadása évekkel később ízületi gyulladást okozhat.
- Túlhasználat. A csípőt terhelő, fizikailag ismétlődő mozgásokat igénylő munkák és sportok növelhetik az osteoartritisz kialakulásának kockázatát.
- Nem: A menopauza utáni nőknél nagyobb valószínűséggel alakul ki csípőízületi artritisz, mint a férfiaknál és a reumás ízületi gyulladás is gyakrabb nőknél.
- Strukturális vagy fejlődési rendellenességek: A csípőízületet alkotó csontok fejlődési rendellenessége, mint például a csípőízületi diszplázia a porcok rendellenes terheléséhez vezethetnek.
- Autoimmun kiváltó okok: Míg a reumás és a pszoriázisos ízületi gyulladás pontos okai továbbra sem ismertek, az autoimmun betegségek kiváltó okai aktívan kutatott területnek számítanak. A pikkelysömör egyik kiváltó okának például a fertőzést tartják.
- Genetika: Bizonyos autoimmun betegségek, amelyek csípőízületi artritiszhez vezetnek, családi halmozódást mutatnak és hátterükben genetikai okok állhatnak.
- Egyéb egészségügyi állapotok: A cukorbetegségben, magas koleszterinszintben és D-vitaminhiányban szenvedőknél nagyobb valószínűséggel alakul ki csípőízületi gyulladás.
Hogyan diagnosztizálják a csípőízületi artritiszt?
Az ortopéd orvosok a következő diagnosztikai eszközöket használják annak megállapítására, hogy a páciensnek csípőízületi artrózisa van-e, vagy más probléma állhat a panaszok hátterében:
- Kórelőzmény és fizikális vizsgálat.
- Vérvizsgálat genetikai markerek és/vagy autoimmun antitestek kimutatására.
- Röntgenfelvételek a porckopás megállapítására.
- A röntgenfelvételen nem látható a porc, de látható a csípőízület csontjai közötti tér. Ha ez szűkül, az azt jelentheti, hogy a porc elveszett. A röntgenfelvételeken csontsarkantyúk és ciszták is láthatók, amelyek az osteoartritisz következtében alakulnak ki. A csípő MRI-je általában nem szükséges az ízületi gyulladás diagnosztizálásához.
Csípőízületi gyulladás kezelése
A csípőízületi artritisz kezelési lehetőségei a betegség típusától és stádiumától, az páciens korától, a fájdalom súlyosságától és egyéb tényezőktől függően változnak. Bár az orvosok nem tudják visszafordítani a porckopást, vannak módszerek a fájdalom javítására és a további károsodás megelőzésére.
Életmódbeli változások:
A csípőt fokozottan terhelő mozgások kerülése segíthet a fájdalmas fellángolások csökkentésében. Kerülni kell a futást, az ugrálást és más nagy terheléssel járó gyakorlatokat. A testsúly jelentős csökkentése az egyik leghatékonyabb módja az csípőízületi panaszok kezelésének. Egyes vizsgálatok szerint már 5% testsúlycsökkenés is jelentős javulást okozhat.
A csípőízület gyógytorna kezelése
A gyógytorna hatékony lehet a csípőízületi fájdalom kezelésében. Célzottan erősíti és nyújtja az érintett izmokat és ízületeket, javítja az ízület mozgékonyságát és csökkenti a fájdalmat. A gyógytorna terápia általában a több típusú gyakorlatot foglal magában:
Nyújtó és erősítő gyakorlatok. Az érintett területek speciális gyakorlatokkal való megnyújtása segíthet csökkenteni a merevséget és a fájdalmat, míg az erősítő gyakorlatok fejlesztik az izmokat, ami hosszabb távon segíthet csökkenteni a fájdalmat és javítani az ízületi mozgékonyságot.
Manuálterápia: A terápia során a terapeuta segíthet enyhíteni a fájdalmat és a merevséget segítve az izmok és a szövetek ellazítását azok kézzel való felszabadításával-
Hőterápia és hidegterápia: A hőterápia és a hidegterápia alkalmazása segíthet csökkenteni a fájdalmat és a gyulladást a csípőízületben.
Fontos megjegyezni, hogy a terápia során a terapeuta általában személyre szabott terápiás tervet állít össze a beteg egyedi szükségleteinek megfelelően. Emellett a gyógytorna kombinálható más kezelési módszerekkel, mint például a gyógyszeres terápiákkal. A járást segítő eszközök, mint például a bot vagy a járókeret, támogatást nyújtanak a járás során, ezek használatában is a gyógytornászok tudnak segíteni. Ha esetleg műtétre van szükség, akkor már a műtét előtt érdemes elkezdeni az óvatos gyógytornát az izmok erősítése céljából, így a műtét utáni felépülés is könnyebben zajlik.
Gyógyszeres terápia:
Sok klinika vizsgálat készült a csípőízületi fájdalom kezelésére használatos gyógyszerek hatásának bizonyítására. Az NSAID típusú gyulladáscsökkentők, a paracetamol és a porcerősítő hatóanyagok bizonyultak a leginkább hatékonynak a panaszok kezelésében. A fájdalom akut fellángolásakor ultrahang vezérelt ízületi injekciók alkalmazhatóak súlyos esetekben.
Műtét a csípőízületi artritisz kezelésére
A csípőízületi artrózis előrehaladása és a különböző nem sebészeti kezelések hatékonysága változó. Ha a nem sebészeti lehetőségek nem biztosítják a kívánt fájdalomcsillapítást, és a páciens életminősége jelentősen csökken, akkor megfontolandó a műtéti lehetőség. A csípőprotézis műtét egy összetett beavatkozás, amelyet általában altatásban végeznek. Az eljárás lépései az alábbiak:
Az orvos bemetszést készít a csípőnél, a bemetszés mérete általában 8-10 cm hosszú. Ezután a sebész eltávolítja a beteg csípőízületet, beleértve az ízületi felszíneket és az ízületi tokot is. Ezután speciális eszközökkel elkészíti a csontokat az implantátumok befogadására. Általában az egyik csontvégét „kupak” formájúra alakítják, hogy az jól be tudja fogadni az implantátumot, míg a combcsontban egy hosszanti furatot fúrnak, amiben az implantátum fémből készült szára foglal helyet. Ezután kerülnek a helyükre az implantátumok, a protézis csípőcsonti részét a csípőüregbe, míg a szárat a combcsontba helyezik. A bőrt varratokkal zárják. Az eljárás időtartama általában 1-2 óra, és a beteg általában pár napot tölt a kórházban a műtét után. A műtét után kiemelten fontos a megfelelő rehabilitációs program elvégzése, amely magában foglalja a gyógytornát, az izom és ízületi erősítő gyakorlatokat, az étrendi változtatásokat a testsúly karbantartásának érdekében.
Csípőízületi panaszok esetén keresse Ortopédiai Ambulanciánkat és Gyógytorna rendelőnket.
Felhasznált irodalom:
A csípőízületi artrózisban hatékony gyógyszerek
A csípőízületi artrózis kockázati tényezői